Gorący News: Plaga myszy w sadach….

Data publikacji: 2019-07-11 06:06:39

Gryzonie są prawdziwym utrapieniem w tegorocznych sadach. Okres walki z omawianymi szkodnikami to najczęściej koniec lata, początek jesieni. Z podanych informacji przez sadowników wynika iż obecna sytuacja w tym roku  przedstawia się inaczej. Jak poważny jest to problem dla naszych sadów i jakie są tego późniejsze konsekwencje.

Tegoroczna wiosna oraz lato charakteryzuje się mało ilością opadów. Taka pogoda sprzyja rozwojowi między innymi gryzoni z rodzin nornikowatych oraz myszowatych. Obie rodziny znane są ze szkód powodowanych w naszych sadach jesienią lub zimą. Ten rok jest jednak inny i szkody można zauważyć od kilku tygodni. Z informacji od sadowników wynika, że nie pamiętają takiego roku jak ten:

Żadnego roku nie mieliśmy takiego problemu z myszami jak w tym roku i nie mówię tu o problemach zimą tylko właśnie teraz. Pierwsze trutki roznieśliśmy na początku czerwca i właśnie będziemy to robić drugi raz. Populacja mysz w sadach jest ogromna, można to zauważyć opryskując w nocy sad, widać je masowo pod drzewami. Najbardziej narażone są młode sady. Ja oceniam, że te do 3-4 roku od posadzenia. W moich kwaterach zauważam pojedyncze drzewa zmieniające kondycje, wielkość liści ich wigor. Po wyrwaniu trzech drzewek, stwierdziłem że mają obgryzione korzenie – mówi nasz rozmówca, sadownik.

 

 Najczęstszymi nieproszonymi gośćmi w sadach tak jaj wspominaliśmy na początku są gryzonie z dwóch rodzi: nornikowatych i myszowatych. Z pierwszej rodziny możemy wyróżnić nornika polnego. Wyróżnia go nieduża wielkość sięgająca około 12cm, gryzoń żyje gromadnie w płytkich podziemnych norach. Nornik polny nory wykonuje w miejscach słonecznych.

Gryzoń Zagraża drzewom w sadach z dwóch powodów:

·         Zimą wygryza korę drzew tuż nad ziemią

·         Ogryza korzenie drzew

 

Szybkiemu wzrostowi populacji nornika polnego sprzyja łagodna zima bez odwilży oraz ciepła i średnio wilgotna wiosna z jaką mieliśmy do czynienia w tym roku.

 

Z rodziny myszowatych możemy wyróżnić dwa gryzonie:

·         Mysz polna

·         Mysz zaroślowa

 

Mysz polna wiosną żywi się najczęściej młodą trawką i roślinami w okresie letnim jej główny pokarmem stają się owoce i warzywa. Jesienią i zimą mysz polna żywi się korzeniami drzew, korą oraz nasionami. W przypadku przechowywania owoców, potrafi wyrządzić durze szkody w chłodniach, przechowalniach.

 

Mysz zaroślowa to nie duży gryzoń, mierzący 7,5-11cm ciała bez ogona. Charakteryzuje się żółtawobrązowym ubarwieniem z szarym odcieniem na grzbiecie, brzuch jest jaśniejszy. Wiosną i latem zjada korzenie i pędy młodych roślin w tym drzew w sadach. Jesienią żywi się nasionami. Przez cały rok pożywia się kłączami, bulwami i korzeniami.

 

Najczęstszymi metodami zwalczania gryzoni w sadach jest roznoszenie specjalnych trutek na myszy. Tematem walki z gryzoniami zajmiemy się w kolejnym artykule na łamach portalu ior.

 

Najciekawsze informacje sadownicze, ogrodnicze, informacje cenowe na Twoim telefonie. Zachęcamy do pobrania naszej aplikacji na Telefon.

Pobierz aplikacje.

Przeczytaj podobne artykuły:

Pomoc i wsparcie

Płatności obsługuje: