Gruszka – jaka cena? Gdzie sprzedać? Export czy Bronisze?

Data publikacji: 2019-08-11 11:33:05

W ubiegłym tygodniu rozpoczęły się zbiory gruszki odmiany klapsa (faworytka). Jest to pierwsza w tym roku odmiana uprawiana w Polsce na większą skalę, przez wielu sadowników. Dwa-trzy tygodnie temu pierwsi sadownicy zaczęli zrywać gruszkę „Lipcówkę”. Ta odmiana nie jest już z reguły uprawiana w Polsce, jej ilość jest mała. Jak wygląda obecnie cena gruszki lipcówki? Gdzie można sprzedać? Co z przemysłem gruszowym? Zapraszamy do czytania.

Gruszka faworytka (Klapsa) poszukiwana jest aktualnie przez firmy handlowe, grupy producenckie. Cena jaką można uzyskać za owoc powyżej  6cm to od 1,8zł do 2,10zł. Podana przez nas cena, jest ceną netto. Tak skupowane gruszki w skrzynio paletach, są sortowane. Niektóre firmy kupują gruszkę od średnicy 55mm, w takim wypadku za owoc między 55 a 60mm sadownik dostaje około 1,2-1,3zł. Na rynku jest kilka film kupujących gruszkę w skrzyniopaletach, zarówno na rynek wewnętrzny jak i za granicę.

 

Nasz serwis IOR.pl posiada na Facebooku grupę pod tytułem: Bronisze online - giełda rolna 24h.

Na grupie dyskutujemy o aktualnych cenach owoców, panujących na rynku hurtowym w Broniszach. Zachęcamy wszystkich do dołączenia do grupy, jest to czynność jednorazowa i bezpłatna: DOŁĄCZ DO NASZEJ GRUPY.

Cena klapsy na Broniszach jest zróżnicowana pod względem wielkości. Za gruszkę najgrubszą, w zależności od dnia, sadownicy uzyskują od 45 do nawet 65zł za skrzynkę 20kg. Cena gruszki  średniej to od 20 do 35zł za skrzynkę.

 

Gruszka przemysłowa, kto kupuje? w jakiej cenie?

 

Na rynku istnieje obecnie kilka skupów skupujących gruszkę tak zwana „Przemysłową”. Rozmawialiśmy z jednym z takich skupów o cenie oraz wymaganiach  takiej gruszki. Skupy Agro Fruit zlokalizowane są w gminie Promna oraz w gminie Nowe Miasto.

Agro Fruit:

Od kilku dni zajmujemy się skupem gruszki przemysłowej. Na naszych skupach mamy dwa wymagania: gruszka musi być zielona i twarda. I to koniec  naszych wymagań. Kupujemy gruszkę w każdym rozmiarze, od najdrobniejszej przerywki do gruszki największej. Odmiana również nie ma dla nas znaczenia, ważne aby gruszka była zielona i twarda.

Z rozmowy z naszym rozmówcą, dowiedzieliśmy się iż za owoc sadownicy otrzymują pieniądze w dniu dostawy, płatność jest gotówkowa.

Firma Agro Fruit zakupuje owoce w cenie minimum 43 grosze za kilogram. Podkreślam że cena jest różna w zależności od ilości oraz od tego czy towar jest dowożony do naszego punktu czy musimy po niego jechać i odebrać. Gruszki przemysłowe kupujemy nie tylko od sadowników, ale również od innych skupów,  grup producenckich czy sortowni. W przypadku takiej współpracy cena jest większa. My stawiamy na stałą współprace z płatnością gotówkową.  

 

IOR.pl:  Czy kupują Państwo gruszkę tylko na przemysł?

Agro Fruit: W tym momencie tak, ale będziemy kupowali również gruszkę na obieranie oraz gruszkę na soki. 

 

Dziękujemy za możliwą rozmowę i zapraszamy sadowników oraz firmy do współpracy.

Agro Fruit

Stanisławów 2, 26-803 Promna

Tel: 609-998-567

 

 

Aby mieć dostęp do kolejnych artykułów, filmów, zachęcamy do:

Przeczytaj podobne artykuły:

Pomoc i wsparcie

Płatności obsługuje: